Nov 10, 2008

Zaostreno, rozostreno a prostreno - The Presets

Pokud si rovnáte CDs podle abecedy, The Presets najdete v poličce přesně mezi Pet Shop Boys a Elvisem Presley. Je to náhoda? Jistou synergii bychom zde určitě našli. Srdcervoucí beaty i promyšlené takty, které nenechají vaše boky v klidu - to je průsečík emotivní technologické muziky a jednoduchých rytmů inspirovaných tradiční domorodou hudbou z klokaního světadílu.

Julian a Kim se poprvé setkali již před deseti lety na hudební konzervatoři v Sydney. Přes den zápasili s Beethovenem, v noci tíhli k New Order, Björk nebo The Smith. V té době také spolupracovali s experimentální kapelou Prop. V roce 2003 však podepsali smlouvu s Modular Recordings a vydali se vlastní cestou. Domácí publikum roztancovali debutovým EP „Blow UP“ a za necelých 18 měsíců se v jejich elektropopových impulsech vrtěl celý svět.


EP „Girl And The Sea“ (2004) a první album „Beams“ (2005) s hity „Down Down Down“, „Are You The One?“ nebo „I Go Hard, I Go Home“ vystřelily The Presets na téměř dvouleté světové turné přes Barcelonu, New York, San Francisco, až k Brandenburské bráně do Berlína. Jejich skladby byly zařazeny na desítky kompilací a dokonce zazněly v oblíbených televizních seriálech The OC, CSI: Miami a CSI: New York. Singel „Are You the One?“ byl dlouho hudebním podkladem reklam značky BMW.

Po dvou letech izolace v domácím studiu na opuštěné farmě nedaleko Byron Bay vydali Julian Hamilton (zpěv, klávesy) a Kim Moyes (bicí, klávesy) druhé album Apocalypso a evidentně zamotali hlavu mnoha hudebním recenzentům. Co to vlastně je? Emotivní techno, pohanský house nebo sborový space-funk? Novinky „My People“, „Talk like That“ či „This Boy’s in Love“ povolávají do zbraní a neoblomně míří do popových srdcí. The Presets dokonce na několik týdnů převzali vládu nad žebříčkem nejstahovanějších alb na iTunes.

The Presets rozhodně dokázali obrátit australskou hudební scénu vzhůru nohama. Poprvé v historii předávání australských hudebních cen ARIA bylo toto ocenění v kategorii album roku uděleno elektronické muzice. The Presets si z tohoto slavnostního večera odnesli také cenu pro nejlepší kapelu a za nejlepší taneční nahrávku. Reportáž z jejich pražského vystoupení přineseme i my tuto sobotu v pořadu Vibrátor.

www.myspace.com/thepresets

No comments: