Jun 13, 2010

zaostřeno, rozostřeno & prostřeno > Zinc

zinc

„Super Sharp Shooter“ není jenom jméno jednoho z nejznámějších tracků DJ Zinca z jeho drum’n’bassové éry, ale klidně by ho Zinc mohl používat jako svou vlastní přezdívku. Jeho život ubíhá rychlostí 140 bpm a z beden proudí jeden nový Zincův kousek za druhým. A že jeho práce nesklouzává pod úroveň, potvrzuje i čestné místo vedle Sex Pistols nebo Beatles, kterého se mu dostalo v londýnské O2 aréně na výstavě nejvýznamnějších britských autorů. Zinc skládá, produkuje, radí mladým talentům na Red Bull Music Academy, vychovává syna, ale především stále baví a překvapuje svou originalitou.

zinc

K muzice se Benjamin Pettit dostal přes pirátské rádio z londýnského Eastu. Tehdy ho oslovil jungle, postupně přicházel na chuť i breakbeatu, bassline a 2 stepu. Zinc vždy experimentoval a ve své chemické laboratoři šikovně vyvolával barevné, chytlavé pokusy s housem, ravem, ragga, hip hopem nebo hardstepem. Vedle již zmíněného hitu “Super Sharp Shooter” zaujal i remixem pro Fugees a unavenému songu obstaral nový přitažlivý obleček. To už si ho ale všimli veteráni z „džungle“ Pascal a DJ Hype a přibrali Zinca do party kolem britského kolektivu True Playaz.

zinc

Jenže je tu začátek nového milénia a Zinc už má opět roupy a chuť pustit se do něčeho nového. V roce 1999 se do rádií dostává „138 trek“, který zároveň pojmenoval nově vzniklý žánr, již lehce nevěrný křišťálově čirému dnb. Pod pseudonymem „Jammin“ Zinc dobývá srdce milovníků raveu a o rok později otvírá klubovnu „Bingo Beats“, kde se seskupili DJs jako Shy FX, Chase & Status nebo D.Kay, a chtějí si hrát a taktéž experimentovat. Zinc, respektive Dope Skillz, jak si v té době říká, vytahuje další neotřelé eso z rukávu, když v roce 2004 představuje své druhé album Faster. Název alba mluví za vše. První skladba začíná rozvážně na 40 bpm a poslední už rotuje frekvencí 100bpm.

Od roku 2005 Zinc pravidelně přijíždí na Red Bull Music Academy a pracuje s nadějnými talenty. Možná i tato zkušenost je pro něho osvěžující, aby mohl držet krok s dobou a včas vycítit změny na hudební scéně.Posluchače Vibrátoru si ale získal až v posledním roce a jeho aktuální singly jsme si ve vysílání přehráli téměř celé tam i nazpátek. DJ Zinc požádal svého agenta, aby ho přestal bookovat na drum’n’bassové večírky, aby se mohl věnovat zase nečemu novému. Svůj aktuální styl hraní nazývá „crack house“ a v zaprášených krabicích housové historie hledá inspiraci pro svou tvorbu a nové hybridní počiny. Takže ani my si nemůžeme být příliš jistí, s čím se Zinc vytáhne příště.

zinc


Poslechnout si Zinca v Roxy bude jedinečný zážitek v pravém slova smyslu. Můžete si být totiž jisti, že příště uslyšíte zase nového Zinca a s novými nápady.

Zinc @ Vibrator, 19/06/2010 > Roxy Club, Praha

No comments: